tytul: Programy rolnośrodowiskowe – narzędzie finansowe ochrony siedlisk Natura 2000?tytul:  Siedliska Natura 2000 w miastach na przykładzie Wrocławiatytul: Inwestycje naruszające ochronę Natura 2000 a działania kompensacyjne - Las Pilczycki we Wrocławiutytul: Czym są działania naprawcze w przypadkach zniszczenia siedlisk?tytul: Drzewa – siedliska gatunków naturowychtytul: Czym są siedliska Natura 2000 – przykładytytul: Ścieżki przyrodnicze z obszarów Natura 2000 z terenu Dolnego Śląskatytul: Sposoby ochrony gatunków na przykładzie bociana białego

Czy dyrektywa siedliskowa dotyczy też ptaków?

Podstawowym celem Dyrektywy Siedliskowej jest ochrona różnorodności biologicznej na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. Zadanie to ma być realizowane poprzez: ochronę siedlisk zagrożonych lub/i reprezentatywnych dla poszczególnych regionów biogeograficznych zjednoczonej Europy, zachowanie roślin i zwierząt rzadkich i zagrożonych na terenie Wspólnoty, realizowaną poprzez ochronę gatunkową i/lub ochronę ich siedlisk. Tym dwu blokom tematycznym podporządkowana jest cała struktura wewnętrzna dyrektywy.

opublikowano 17 grudnia 2013r.

Artykuł 1 zawiera definicje, art. 2 określa cele dyrektywy (niniejsza dyrektywa ma na celu przyczynienie się do zapewnienia różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej flory i fauny na europejskim terytorium państw członkowskich. Działania podejmowane zgodnie z niniejszą dyrektywą będą zaprojektowane tak, aby zachować siedliska przyrodnicze oraz gatunki dzikiej flory i fauny będące przedmiotem zainteresowania Wspólnoty w stanie sprzyjającym ochronie albo odtworzyć taki stan i będą uwzględniać wymogi gospodarcze, społeczne i kulturalne oraz cechy regionalne i lokalne). Art. 6 ust. 3 i 4 Dyrektywy Siedliskowej stosuje się również do OSO czyli tzw. obszarów ptasich

Art. 6 ust. 3 Dyrektywy Siedliskowej
Każdy plan lub przedsięwzięcie, które nie jest bezpośrednio związane lub konieczne do zagospodarowania terenu, ale które może na nie w istotny sposób oddziaływać, zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu z innymi planami lub przedsięwzięciami, podlega odpowiedniej ocenie jego skutków dla danego terenu z punktu widzenia założeń jego ochrony. W świetle wniosków wynikających z tej oceny oraz bez uszczerbku dla przepisów ust. 4 właściwe władze krajowe wyrażają zgodę na ten plan lub przedsięwzięcie dopiero po upewnieniu się, że nie wpłynie on niekorzystnie na dany teren oraz, w stosownych przypadkach, po uzyskaniu opinii całego społeczeństwa.

Art. 6 ust. 4 Dyrektywy Siedliskowej
Jeśli pomimo negatywnej oceny skutków dla danego terenu oraz braku rozwiązań alternatywnych, plan lub przedsięwzięcie musi jednak zostać zrealizowane z powodów o charakterze zasadniczym wynikających z nadrzędnego interesu publicznego, w tym interesów mających charakter społeczny lub gospodarczy, Państwo Członkowskie stosuje wszelkie środki kompensujące konieczne do zapewnienia ochrony ogólnej spójności Natury 2000. O przyjętych środkach kompensujących Państwo Członkowskie informuje Komisję. Jeżeli dany teren obejmuje typ siedliska przyrodniczego i/lub jest zamieszkały przez gatunek o znaczeniu priorytetowym, jedyne względy, na które można się powołać, to względy odnoszące się do zdrowia ludzkiego lub bezpieczeństwa publicznego, korzystnych skutków o podstawowym znaczeniu dla środowiska lub, po wyrażeniu opinii przez Komisję, innych powodów o charakterze zasadniczym wynikających z nadrzędnego interesu publicznego.

http://straznicy.natura2000.pl/index_faq.php?dzial=2&kat=9&art=11
http://www.gdos.gov.pl/files/News_zal/TP992_Tlumaczenie_nr_47_09_pl-2.pdf

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

info.php?dzial=2&kat=14&art=22

Sposoby ochrony gatunków na przykładzie bociana białego

Bocian biały Ciconia ciconia jest gatunkiem chronionym na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody, Konwencji: Bońskiej, Berneńskiej, Ramsarskiej, (...)