tytul: Inwestycje naruszające ochronę Natura 2000 a działania kompensacyjne - Las Pilczycki we Wrocławiutytul: Czym są działania naprawcze w przypadkach zniszczenia siedlisk?tytul: Czy dyrektywa siedliskowa dotyczy też ptaków?tytul: Drzewa – siedliska gatunków naturowychtytul: Ścieżki przyrodnicze z obszarów Natura 2000 z terenu Dolnego Śląskatytul: Sposoby ochrony gatunków na przykładzie bociana białegotytul: Stare drzewa owocowe i stare sady siedliskami Natura 2000?tytul: Jak minimalizować szkody w siedliskach w czasie wycinki drzew w ramach regulacji rzek i cieków wodnych oraz prowadzenia gospodarki rolnej?

Czym są siedliska Natura 2000 – przykłady

Siedlisko przyrodnicze jest pojęciem wprowadzonym przez przepisy prawa Unii Europejskiej w ramach wyznaczania obszarów sieci Natura 2000. Oznacza obszar lądowy lub morski o określonych cechach przyrodniczych, na którym występują cenne dla wspólnoty gatunki zwierząt i roślin.

opublikowano 17 grudnia 2013r.

Należy mieć na uwadze, że siedlisko przyrodnicze w ujęciu obszarów sieci Natura 2000 nie jest tożsame z definicją biologiczną, ekologiczną lub leśną siedliska. Pojęcie siedliska przyrodniczego wprowadziła w UE Dyrektywa Siedliskowa a Polskie prawo w oparciu o tę dyrektywę definiuje siedlisko przyrodnicze, jako „obszar lądowy lub wodny, naturalny, półnaturalny lub antropogeniczny, wyodrębniony w oparciu o cechy geograficzne, abiotyczne i biotyczne”.

Siedliskami są na przykład:
1170 – rafy
3110 – jeziora lobeliowe
3270 – zalewane muliste brzegi rzek
4070 – zarośla kosodrzewiny
6410 – zmiennowilgotne łąki trzęślicowe (Molinion)
7230 – górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk
8110 – piargi i gołoborza krzemianowe
8310 – jaskinie nieudostępnione do zwiedzania
9110 – kwaśne buczyny (Luzulo-Fagenion)
91I0 – dąbrowy ciepłolubne (Quercetalia pubescenti-petraeae)*

Te zaznaczone * są szczególnie istotne dla zachowania bioróżnorodności UE, są to tak zwane siedliska priorytetowe.

Siedliska przyrodnicze zostały wyznaczone celem ochrony miejsc bytowania cennych z punktu widzenia przyrodniczego gatunków roślin i zwierząt często zagrożonych wyginięciem. Zgodnie z polskim prawem. Na mocy ustawy o ochronie przyrody w Polsce został wprowadzony zakaz podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych, co w konsekwencji prowadziłoby do negatywnego oddziaływania na gatunki, dla których obszar chroniony został stworzony. Wyjątek od zakazu stanowi nadrzędny interes publiczny o charakterze społecznym lub gospodarczym, gdy nie ma żadnej innej alternatywy. W takim przypadku może dojść do zniszczenia siedliska, lecz konieczne są działania rekompensujące straty.

Do często notowanych szkód w siedliskach chronionych Dyrektywą Siedliskową i prawem krajowym owadów są szkody powstałe w siedlisku życia owadów saproksylofagicznych, które uzależnione są od różnych form martwego drewna i do swojego rozwoju potrzebują starych drzew różnych gatunków, w których powstają wewnętrzne próchnowiska lub posiadających obumarłe konary, części pnia lub korzenie.

Opracowano na podstawie:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, wymagających ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000
Załącznik nr 1 typy siedlisk przyrodniczych będące przedmiotem zainteresowania wspólnoty, które wymagają ochrony w formie wyznaczenia obszarów natura 2000, ze wskazaniem typów siedlisk przyrodniczych o znaczeniu priorytetowym
S. Lubaczewska (red.) Strażnicy Natury 2000 zapobieganie szkodom w praktyce, Fundacja EkoRozwoju, 2010

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

info.php?dzial=2&kat=14&art=15

Siedliska Natura 2000 w miastach na przykładzie Wrocławia

Według Dyrektywy Siedliskowej oraz ustawy o ochronie przyrody - siedliska przyrodnicze to obszary lądowe lub wodne, wyodrębnione (...)