tytul: Drzewa – siedliska gatunków naturowychtytul: Czym są siedliska Natura 2000 – przykładytytul: Ścieżki przyrodnicze z obszarów Natura 2000 z terenu Dolnego Śląskatytul: Sposoby ochrony gatunków na przykładzie bociana białegotytul: Jak minimalizować szkody w siedliskach w czasie wycinki drzew w ramach regulacji rzek i cieków wodnych oraz prowadzenia gospodarki rolnej?tytul: Organy administracji publicznej odpowiedzialne za ochronę obszarów Natura 2000tytul: Udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji związanych z obszarami Natura 2000: informacje udzielane przez organy administracji publicznej.tytul: Udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji związanych z obszarami Natura 2000: postępowania administracyjne

Stare drzewa owocowe i stare sady siedliskami Natura 2000?

W świetle obowiązujących przepisów drzewa owocowe można wycinać bez konieczności uzyskania pozwolenia (w sytuacji, gdy pełnią one funkcję drzew owocowych). Trzeba jednak pamiętać i mieć na uwadze (i rozważyć konieczność wycinki), bo stare przydomowe sady to charakterystyczny element wiejskiego krajobrazu w Polsce, ale też siedliska gatunków, w tym gatunków Natura 2000.

opublikowano 17 grudnia 2013r.

Sady przydomowe są ozdobą wiejskiego krajobrazu, dostarczają owoców oraz stanowią środowisko życia dla wielu organizmów roślinnych i zwierzęcych. Ponadto spełniają ważną rolę dla utrzymania bioróżnorodności w drastycznie zmieniającym się krajobrazie rolniczym. Stare tradycyjne sady dają schronienie wielu gatunkom zwierząt, w dziuplach gnieżdżą się m.in. sikory, pleszki, dzięcioły, sowy pójdźki, niekiedy również nietoperze. Krzewy agrestu malin, porzeczek, bzu czarnego to miejsca schronienia drobnych ptaków takich jak cierniówka, makolągwa, cierniówka, słowik. Wiosną kwitnące sady przyciągają pszczoły i trzmiele oraz motyle zapylające rośliny. Jesienią, opadające owoce stanowią pożywienie dla drobnych ssaków, ptaków i owadów.
Sady tradycyjne są coraz rzadsze, dlatego warto chronić je tam, gdzie jeszcze się zachowały. Alternatywą wycięcia starych drzew owocowych jest ich odpowiednia pielęgnacja np. cięcia prześwietlające, korekcyjne, sanitarne. Warto stosować bielenie pni mlekiem wapiennym z dodatkiem gliny (wykonanie tej czynności zimą zapobiega zjawisku pękania pni na skutek rozszerzania się i kurczenia drewna pod wpływem zmian temperatury w dzień i w nocy). W przypadku występowania chorób takich jak parch, plamistość liści, mączniak warto w jesieni wygrabiać liście oraz wyciąć i spalić chore pędy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

info.php?dzial=2&kat=14&art=19

Drzewa – siedliska gatunków naturowych

Wobec zmian, które wprowadza człowiek w przyrodzie, kluczowego znaczenia nabiera każdy fragment przyrody, z którego korzystać mogą (...)


Jak minimalizować szkody w siedliskach w czasie wycinki drzew w ramach regulacji rzek i cieków wodnych oraz prowadzenia gospodarki rolnej?