tytul: Natura 2000 uzupełnieniem innych formy ochrony przyrody w Polsce?tytul: Geneza powstania sieci obszarów Natura 2000tytul: Wyznaczanie obszarów Natura 2000tytul: Geneza powstania obszarów Natura 2000tytul: Ptasi park „Ląki Josefowskie” tytul: Trwałe zachowanie zagrożonych siedlisk łąkowych i ich motyli w sieci Natura 2000 w południowo- zachodniej Polscetytul:  Usuwanie drzew na obszarze Natura 2000tytul: Gdzie możemy zdobyć informacje o obszarach Natura 2000 oraz występujących w nich gatunkach?

Opieka nad łąkami przez ZO ČSOP Jaro Jaroměř

opublikowano 10 czerwca 2014r.

Najlepszym przykładem potenciału organizacji obywatelskiej, jeżeli chodzi o opiekę nad ostojami Natury 2000, przedstawia dzialałność grupki przyrodników ze wschodnich Czech skupionych w ZO ČSOP Jaro Jaroměř[1], którzy samodzielnie zagospodarowują ponad 150 obszarów o całkowitej powierzchni koło półtora tysiąca hektarów w Czechach, na Słowacji, Węgrach, Rumunii i w Polsce.

Większość obszarów ma charakter łąk podmokłych oraz muraw kserotermicznych. Są jednak między nimi również byłe poligony wojskowe, torfowisko, kopalnie piasku, części kompleksów leśnych, sady czereśniowe, gniazdowiska kawki na dwóch kościołach lub części dolin potoków.

Są to obszary, które by bez opieki zostały zniszczone. Dzięki dzialaniu organizacji wspieranej przez dużą ilość woluntariuszy, udaje się wielu uratować wiele podobnych terenów. Celem organizacji jest jednak znalezienie miejscowych gospodarzy, którzy przejęli by opiekę. Udało się to w ośmiu przypadkach - o obszary teraz troszczą się właściciele, rolnicy, gminy albo grupki miejscowych ochotników (na przykład uczniowie z liceum z pobliskiego miasta).    

Opieka finansowana jest z Programu opieki nad krajobrazem (narodowy fundusz administrowany przez Agencję ochrony przyrody i krajobrazu) oraz środków własnych organizacji i prowadzona jest przez przyrodników w ich wolnym czasie. Nie było by to możliwe bez wielotysięcznych godzin wymagającej pracy ochotników, często w trudnych warunkach (po kolana w wodzie na podmokłych łąkach albo w kolczastych krzewach).

Dodatkowe środki na swoją działalność przyrodnicy z Jaromierza próbują zdobywać również za pomocą sklepu internetowego, w którym sprzedają budki dla ptaków, schroniska dla chronionych owadów i inne artykuły dla amatorów przyrody.

 

Adres internetowy sklepu: www.pomahamprirode.cz.

Żródło: www.jarojaromer.cz

 



[1]ZO ČSOP jest to skrót od „základní organizace Českého svazu ochránců přírody“, co oznacza lokalny odział Czeskiego Związku Ochrony Przyrody, najstarszej organizacji pozarządowej przyrodników w Czechach. „Jaro“ oznacza wiosnę, Jarom -  jest nazwa miasta, w którym oddział ma swoją siedzibę.