tytul: Ptasi park „Ląki Josefowskie” tytul: Trwałe zachowanie zagrożonych siedlisk łąkowych i ich motyli w sieci Natura 2000 w południowo- zachodniej Polscetytul:  Usuwanie drzew na obszarze Natura 2000tytul: Gdzie możemy zdobyć informacje o obszarach Natura 2000 oraz występujących w nich gatunkach?tytul:  Dlaczego każdy z nas powinien angażować się w tworzenie planu zdań ochronnych?tytul: RDW, czyli Ramowa Dyrektywa Wodnatytul: Charakter prawny opinii Komisji Europejskiejtytul: Podmioty krajowe zarządzające obszarami Natura 2000

Czym jest platforma informacyjno – komunikacyjna (PIK)

W obrębie obszarów chronionych Natura 2000 można prowadzić działalność inwestycyjną i gospodarczą. W związku z tym muszą istnieć reguły, na podstawie których taka działalność będzie możliwa. W dużej mierze zależeć będą od zaangażowania społeczności lokalnej, która ma na ich opracowanie realny wpływ poprzez proces tworzenia planu zadań ochronnych (PZO).

opublikowano 11 sierpnia 2014r.

Jest on ustanawiany jako akt prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W projekcie sporządzania planu zadań ochronnych ustawowo zagwarantowane jest prawo do udziału wszystkich zainteresowanych osób i podmiotów. Społeczna formuła tworzenia planów zadań ochronnych oparta jest na dwóch filarach: pierwszym jest warsztatowa forma pracy w Zespołach Lokalnej Współpracy (ZLW) reprezentowany przez przedstawicieli różnych instytucji oraz przez osoby fizyczne. Ważną rzeczą w pracy nad projektem planu zadań ochronnych jest udział wszystkich potencjalnie zainteresowanych, czyli: władz samorządowych, zarządców wód, meliorantów, leśników, drogowców, doradcy rolniczy, naukowcy, inwestorzy, rolnicy, organizacje pozarządowe i my. Pamiętajmy, że włączenie się w proces tworzenia dokumentu planistycznego jak najszerszej grupy zainteresowanych osób pozwoli w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień wynikających z zapisów w nim zawartych. Drugim filarem uspołecznionego procesu jest stworzona specjalnie na potrzeby ich opracowywania platforma informacyjno – komunikacyjna (PIK).

Nie wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w pracach nad sporządzeniem projektu planu zadań ochronnych, mając jednocześnie prawo do tego, by w procesie tym brać udział, stworzono platformę informacyjno – komunikacyjną. Jest to narzędzie internetowe, które wspiera proces tworzenia PZO. Daje również możliwości wglądu  do opracowywanego dokumentu w momencie jego publikacji, wyrażania opinii i komentarzy. Platforma zapewnia:

  • dostęp przez sieć do dokumentacji PZO na określonych etapach jej opracowywania i po jej opublikowaniu. Dzięki temu osoby zainteresowane uzyskują wiarygodne informacje bez wizyty w siedzibie organu.
  • zwiększenie uczestnictwa w procesie opracowywania dokumentów planistycznych
  • możliwość gromadzenia w formie cyfrowej ujednoliconych danych o gatunkach i siedliskach chronionych na podstawie dyrektyw unijnych.
  • przejrzystość procedury PZO
  • dostęp do szeregu informacji na temat gatunków i siedliskach chronionych w ramach sieci Natura 2000, dzięki rozbudowanej wyszukiwarce.
  • miejsca do prowadzenia dyskusji o realizacji założeń PZO.

Opracowano na podstawie:

www.natura200.gov.pl