tytul: Kwalifikacja przedsięwzięć do OOŚtytul: Przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko bezpośrednio związane z lasami tytul: Oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na las a oośtytul: Stosowanie kompensacji przyrodniczej a oośtytul: Zakres podmiotowy powiadomienia społeczeństwatytul: Ogólna charakterystyka właściwości sposobupowiadomieniatytul: Poinformowanie społeczności zainteresowanej o możliwych decyzjach i podmiocie ich podejmującymtytul: Poinformowanie społeczności zainteresowanej o przewidywanej procedurze

Ogólna charakterystyka powiadomienia społeczeństwa o wszczęciu postępowania

Według wymagań prawa międzynarodowego i unijnego, jak również prawa krajowego odrębnych państw podczas podjęcia decyzji w sprawach dotyczących środowiska powinna zostać zapewniona możliwość udziału społeczeństwa.

 

opublikowano 2 września 2014r.

Według wymagań prawa międzynarodowego[1] i unijnego[2], jak również prawa krajowego odrębnych państw[3] podczas podjęcia decyzji w sprawach dotyczących środowiska powinna zostać zapewniona możliwość udziału społeczeństwa.

Procedura „udziału społeczeństwa” w podejmowaniu decyzji dotyczących konkretnych przedsięwzięć składa się mniej-więcej z takich etapów:

1. Powiadomienie społeczeństwa o wszczęciu postępowania.

2. Zapoznanie się z dokumentacją sprawy.

3. Składanie przez społeczeństwo uwag i wniosków.

4. Rozpatrzenie uwag i wniosków społeczeństwa i podjęcie rozstrzygnięcia w sprawie.

5. Powiadomienie społeczeństwa o podjętym rozstrzygnięciu.

Jak słusznie zauważył Komitet ds. Przestrzegania Konwencji z Aarhus[4], powiadomienie społeczeństwa jest na tyle ważnym etapem całej procedury, że od niego zależy samo przeprowadzenie kolejnych etapów. Oczywiście, jeśli członkowie społeczeństwa nie wiedzą o toczącym się postępowaniu i o możliwości wzięcia w nim udziału, faktycznie są pozbawieni tej możliwości. Czyli w praktyce nie mogą wyrazić swojej opinii, która ma zostać następnie uwzględniona, chociaż formalnie to uprawnienie im przysługuje[5].Inni badacze też się zgadzają, że powiadomienie społeczeństwa odgrywa kluczową rolę w całej procedurze udziału społeczeństwa[6].

W Konwencji z Aarhus 1 etap udziału społeczeństwa został ujęty w następujący sposób: „Zainteresowana społeczność jest informowana, odpowiednio bądź poprzez publiczne ogłoszenie, bądź indywidualnie, na wczesnym etapie procedury podejmowania decyzji w sprawach dotyczących środowiska, i w sposób właściwy, terminowy i skuteczny” (art. 6 ust. 2 Konwencji z Aarhus)[7].Dalej ten ustęp wymienia rodzaje informacji, które powinny zostać podane społeczeństwu.

W przytoczonym przepisie Konwencji z Aarhus chodzi o „informowaniu” zainteresowanej społeczności. Podobnie w dyrektywie EIA używane są pojęcia „informowanie” (art. 6 ust. 2 i 5) i„poinformowanie” (art. 6 ust. 3 pkt b oraz art. 7 ust. 1).Tym niemniej, w powszechnym użyciu w stosunku do omawianej instytucji w ramach Konwencji stosowany jest termin „notification”, który oznacza nie „poinformowanie”, a „powiadomienie”[8]. Tym właśnie terminem będziemy posługiwać się w niniejszym i następujących artykułach.

Z przytoczonego powyżej przepisu Konwencji z Aarhus wynika, że elementami powiadomienia społeczeństwa są jego zakres podmiotowy („zainteresowana społeczność”), metoda („poprzez publiczne ogłoszenie, bądź indywidualnie”), czas („wczesny etap procedury podejmowania decyzji w sprawach dotyczących środowiska”), sposób („właściwy, terminowy i skuteczny”) oraz treść (konkretne rodzaje informacji, które powinny zostać podane społeczeństwu).

Sposób powiadomienia wydaje się być pojęciem dość szerokim i obejmować przynajmniej niektóre z przytoczonych powyżej elementów. Mianowicie, właściwy sposób powiadomienia obejmuje treść powiadomienia, skuteczny -metodę powiadomienia, a terminowy - nie obejmuje, tylko wiąże się z czasem realizacji powiadomienia.

Następujące artykuły poświęcone są analizie każdej z tych trzech cech sposobu powiadomienia społeczeństwa - właściwy, terminowy i skuteczny w prawie międzynarodowym, unijnym i polskim.

Bezpośredniego wymagania odnośnie sposobu powiadomienia brakuje jak dyrektywie EIA[9], tak i ustawie ooś. Jednocześnie inne przepisy tych aktów są ukierunkowane właśnie na zapewnienie, że powiadomienie jest terminowe[10], właściwe i skuteczne. Ponadto, w ramach prac wdrażających Konwencję z Aarhus zaleca się, aby władze publiczne zapewniały, że urzędnicy posiadają wiedzę i możliwości, niezbędne dla dokonania powiadomienia w sposób właściwy, terminowy i skuteczny[11].

 


[1]Konwencja z dnia 25 czerwca 1998 r. o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska. Dz. U. z 2003 r. Nr 78, poz. 706 (dalej - Konwencja z Aarhus).

[2]Początkowo dyrektywa Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne. Nowelizowana kilkakrotnie, skodyfikowana dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/EUz dnia 13 grudnia 2011 r.w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. Ostatnio zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/52/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2011/92/UE w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (dalej - dyrektywa EIA).

[3]W Polsce to ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227 (dalej - ustawa ooś).

[4]Komitet ds. Przestrzegania Konwencji z Aarhus jest specjalnym organem powołanym przez pierwszą Konferencję Stron Konwencji z Aarhus (decyzja I/7). Celem jego działalności jest sprawowanie kontroli przestrzegania Konwencji z Aarhus. Podstawowym zadaniem Komitetu jest rozpatrywanie przypadków naruszeń Konwencji i skierowanie do StronKonwencji związanych z tym zaleceń. Zalecenia często dotyczą zmian ustawodawstwa Stron Konwencji.

Więcej informacji o Komitecie zob.: J.Jendrośka.Aarhus Convention Compliance Committee: Origins, Status and Activities. [w:] JEEPL. Volume 8. Issue 4 (2011), s. 301-314;

Guidance Document on the Aarhus Convention Compliance Mechanism. [unece.org/fileadmin/DAM/env/pp/compliance/CC_GuidanceDocument.pdf ].

[5]ACCC/C/2004/2 (Kazakhstan), pkt 24. 

[6]J. Jendrośka, W. Radecki. Konwencja o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska z komentarzem. Wyd. Centrum Prawa Ekologicznego. Wrocław 1999, s. 87. 

[7]Tutaj i dalej punktem wyjściowym dla analizy regulacji prawnych odrębnych etapów procedury „udziału społeczeństwa” w podejmowaniu decyzji dotyczących konkretnych przedsięwzięć będą właściwe postanowienia Konwencji z Aarhus. 

[8]Instytucja „powiadomienia społeczeństwa” w świetle wymagań prawa wspólnotowego. J. Jendrośka. Prawo ochrony środowiska. Książka jubileuszowa z okazji 40-lecia pracy naukowej. Red.: Halina Lisicka. Wrocław, 2008, s. 122.

[9]ACCC/C/2006/17 (European Community), pkt 59.

[10]ACCC/C/2006/17 (European Community), pkt 48.

[11]Maastricht Recommendations, s. 22.