Sieć obszarów Natura 2000 jako transgraniczny projekt dotyczący całego obszaru wspólnoty jest jednym z celów, na jakie przeznaczane są fundusze europejskie. Projekty dotyczące zachowania wyznaczonych obszarów Natura 2000 stanie niepogorszonym, jak i działania wspierające gatunki, dla których obszary zostały wyznaczone, są nieodzownym elementem programów operacyjnych, czyli określonych ram strategicznych, zgodnie z którymi realizowane są poszczególne projekty.
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013[1] (RPO WD) w swoich zapisach dotyczących analizy terenu województwa pod różnymi względami wskazuje, że pod względem różnorodności biologicznej i rangi walorów krajobrazowych województwo dolnośląskie należy do najbardziej atrakcyjnych w kraju. Jednocześnie na terenie województwa występuje znaczny odsetek obszarów zdewastowanych i zdegradowanych, obejmujących również miejsca najbardziej wartościowe przyrodniczo[2]. Dlatego też jednym z celów szczegółowych RPO WD jest rozwój infrastruktury służącej poprawie jakości środowiska, warunków inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej, realizowany m.in. przez Priorytet 4 programu operacyjnego „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne”)”[3].
W programie odnajdziemy także wskazanie, że projekty współfinansowane w ramach programu operacyjnego będą w pełni zgodne z postanowieniami dyrektyw oceny oddziaływania na środowisko, siedliskowej i ptasiej. W fazie wyboru projektów zostaną zastosowane odpowiednie kryteria kwalifikacyjne celem zagwarantowania, że projekty spełniają wymagania nakreślone przez powyżej wymienione dyrektywy. Współfinansowanie projektów, które negatywnie oddziaływają na potencjalne obszary Natura 2000 (tzn. te obszary, które w opinii Komisji Europejskiej powinny zostać wyznaczone w 2004 roku, ale nie zostały wyznaczone przez Polskę), nie będzie dozwolone. Przekrojowe uwzględnienie aspektu środowiskowego w Regionalnym Programie Operacyjnym przyczyni się do prawidłowego wdrożenia horyzontalnej polityki zrównoważonego rozwoju[4].
[1]Dokument przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 13 grudnia 2011r. K(2011) 9362 zmieniającą decyzję K(2007) 4207 w sprawie przyjęcia programu operacyjnego w ramach pomocy wspólnotowej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego objętego celem Konwergencji dla regionu Dolny Śląsk w Polsce (CCI 2007PL161PO005) oraz Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego nr 748/III/07 z dn. 25 września 2007r. z późn. zm. – www.rpo.dolnyslask.pl
[2]Tamże, s. 27
[3]Tamże, s. 56
[4]Tamże, s. 63