Unikalny projekt prywatnego parku przyrodniczego prowadzi Czeskie Stowarzyszenie Ornitologiczne (Česká společnost ornitologická)w południowych Czechach, w okolicach znanego nam już miasta Jaroměř.
Ląki Josefowskie to 75 hektarów ląk w dolinie rzeki Metuje na terenach kiedyś corocznie zalewanych. Sto lat temu został w tym miejscu zbudowany system nawadniania, który dzisiaj jest zruinowany. Celem ČSO jest naprawić system nawadniania i wykorzystać go do regulacji poziomu wód gruntowych, po to aby stworzyć jak najlepsze warunki dla gatunków ptaków typowych dla terenów podmokłych. Jednocześnie na będzie na miejsu wybudowana infrastruktura dla gości – milośników i obserwatorów ptaków.
Warunkiem do przeprowadzenia projektu jest wykupienie ziemi. Na ten cel ČSO już od roku 2009 zbiera darowizny od darczyńców indiwidualnych. Do tej pory z zebranych pieniędzy udalo sie kupić 15,5 ha ląk. W odróżnieniu od wykupu, inne działania takie jak naprawy systemu nawadniania, kopanie oczek wodnych i rozbudowa infrastruktury turystycznej, organizacja akcji dla publiczności itp., łatwiej jest sfinansować z grantów i dotacji. Kombinacja różnych żródeł finasowania sprzyja stabilności i kontynuacji dziłań. A wyniki już widać.
Po naprawie części systemu nawadniania możliwe jest już coroczne zalewanie łąk wodą. Jednocześnie zalew można regulować w ten sposób, żeby nie wpływał na łąki gospodarzy, których jeszcze nie udało się przekonać do sprzedaży gruntów.
Przez cały czas gatunki i siedliska są monitorowane przez przyrodników. To zapewnia dostatek danych do oceny skuteczności działania. Największą nagrodą dla ornitologów jest fakt, że liczba gatunków ptaków obserwowanych na Łąkach Josefowskich osiągnela już 149. Zostanie osiągnięta okrągła liczba 150?
Więcej informacji:
http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2568