Aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://www.gdos.gov.pl.
Serwis ten jest kompendium wiedzy o europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Dedykowany jest osobom poszukującym informacji na temat tej formy ochrony oraz fascynatom, obserwatorom i miłośnikom przyrody. Serwis dostarcza wiedzy na temat różnorodności biologicznej oraz jest bazą danych o obszarach Natura 2000 w Polsce. Składa się z trzech podstawowych części:
WIEM – część edukacyjna, gdzie zaprezentowane są informacje o sieci Natura 2000, geneza powstania, wprowadzenie obszarów naturowych do polskiego systemu ochrony przyrody.
ROZUMIEM – część informacyjna zawierająca bazę danych obszarów Natura 2000, mapy oraz Standardowe Formularze Danych oraz odnośniki do interaktywnych map obszarów chronionych w Polsce.
LUBIĘ – część społecznościowa prezentująca sposoby i możliwości aktywnego wypoczynku w obszarach Natura 2000.
Wyszukiwarka obszarów Natura 2000 umożliwia wyszukiwanie obszarów według podziału administracyjnego kraju oraz po nazwie, kodzie i powierzchni. Obszary „siedliskowe” mają kody zaczynające się od liter PLH (Pl=Polska + H=Habitat). Kody obszarów „ptasich” zaczynają się od liter PLB (Pl=Polska + B=Bird). Istnieją również obszary o kodzie zaczynającym się od liter PLC. Są to obszary wyznaczone zarówno jako „ptasie” i „siedliskowe”.
Informacje przestrzenne o obszarach Natura 2000 znajdują się w serwisie mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pod adresem http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/. Jest to platforma internetowa, która dzięki wykorzystaniu szeregu zintegrowanych usług sieciowych pozwala wyszukiwać i przeglądać dane przestrzenne. Geoserwis jest częścią Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody, który zawiera informacje na temat wszystkich form ochrony przyrody w Polsce. Warstwy z granicami obszarów Natura 2000 można wyświetlić na wybranym podkładzie mapowym. Szczegółowe informacje zawarte w Standardowym Formularzu Danych dla konkretnego obszaru dostępne są po kliknięciu w jego kod. Więcej informacji o obszarach Natura 2000 jest dostępna na stronach internetowych organów sprawujących nad nimi nadzór np. regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe, urzędy morskie.
Opracowano na podstawie: