W obrębie obszarów chronionych Natura 2000 można prowadzić działalność inwestycyjną i gospodarczą. W związku z tym muszą istnieć reguły, na podstawie których taka działalność będzie możliwa. W dużej mierze zależeć będą od zaangażowania społeczności lokalnej, która ma na ich opracowanie realny wpływ poprzez proces tworzenia planu zadań ochronnych (PZO).
Jest on ustanawiany jako akt prawa miejscowego w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W projekcie sporządzania planu zadań ochronnych ustawowo zagwarantowane jest prawo do udziału wszystkich zainteresowanych osób i podmiotów. Społeczna formuła tworzenia planów zadań ochronnych oparta jest na dwóch filarach: pierwszym jest warsztatowa forma pracy w Zespołach Lokalnej Współpracy (ZLW) reprezentowany przez przedstawicieli różnych instytucji oraz przez osoby fizyczne. Ważną rzeczą w pracy nad projektem planu zadań ochronnych jest udział wszystkich potencjalnie zainteresowanych, czyli: władz samorządowych, zarządców wód, meliorantów, leśników, drogowców, doradcy rolniczy, naukowcy, inwestorzy, rolnicy, organizacje pozarządowe i my. Pamiętajmy, że włączenie się w proces tworzenia dokumentu planistycznego jak najszerszej grupy zainteresowanych osób pozwoli w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień wynikających z zapisów w nim zawartych. Drugim filarem uspołecznionego procesu jest stworzona specjalnie na potrzeby ich opracowywania platforma informacyjno – komunikacyjna (PIK).
Nie wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w pracach nad sporządzeniem projektu planu zadań ochronnych, mając jednocześnie prawo do tego, by w procesie tym brać udział, stworzono platformę informacyjno – komunikacyjną. Jest to narzędzie internetowe, które wspiera proces tworzenia PZO. Daje również możliwości wglądu do opracowywanego dokumentu w momencie jego publikacji, wyrażania opinii i komentarzy. Platforma zapewnia:
Opracowano na podstawie: