W dniach 25-28 czerwca br. 19-osobowa grupa osób zajmujących się ochroną przyrody uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Czech. Wizyta obejmowała wymianę doświadczeń w następujących tematach: udział w procesie konsultacji społecznych (plany i programy ochrony), współpraca z inwestorami na terenach Natura 2000, monitoring obywatelski i prowadzenie lokalnych interwencji w sprawach związanych z ochroną przyrody, a także edukacja ekologiczna i działalność Ekocentrum Toulcův Dvůr.
Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z Martinem Skalskym (przedstawicielem Stowarzyszenia Arnika) i sesją na temat ochrony ostoi Natura 2000 w Pradze, w ramach planu zagospodarowania przestrzennego miasta Pragi.
Następnie odbyliśmy wizytę terenową w lesie Klanovice (jedna z ostoi omówionych przez Martina Skalskiego w ramach sesji w środę) podczas, której Polscy przedstawiciele dowiedzieli się jak można wstrzymać budowę kompleksu golfowego na cennym obszarze leśnym.
Jakuba Esterka (Koalicja na rzecz rzek) wygłosił wykład oraz zaprezentował przykład renaturyzacji potoków wykonywanych przez władze Pragi w samym centrum miasta.
W Cehovicach u Prostejova Polska grupa miała szansę wysłuchania wykładu wygłoszonego przez Mariana Horvath (Koalicja na rzecz rzek) oraz miała szansę zapoznania się z zagospodarowaniem lasu łęgowego przy zaangażowaniu i udziale społeczności lokalnej.
Spotkanie na temat ochrony ostoi Stawy Karvinskie z Janem Nezhybą (Stowarzyszenie Arnika) oraz p. Ruskem (miejscowy emeryt, którego interwencja pomogła zatrzymać wycinkę lasu) zaowocowało nawiązaniem współpracy czeskich przyrodników z polskimi, którzy zobligowali się do przeprowadzenia inwentaryzacji lasu łęgowego celem objęcia go ochroną prawną.
Wyjazd realizowany był w ramach projektu „STRAŻNICY NATURY- obywatelski monitoring działań administracji publicznej w ochronie przyrody” jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej” oraz dofinansowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu