tytul: Ważne elementy krajobrazu i system terytorialny stabilności ekologicznej - Czechytytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – żółw błotnytytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – bóbr europejskitytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – kumak nizinny i górskitytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – wodniczkatytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – jelonek rogacztytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – puchacz zwyczajnytytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – tchórz stepowy i suseł perełkowany

Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – koza złotawa

Czy to możliwe, że koza w naszym kraju jest zagrożona wyginięciem? Jeśli nie mamy na myśli udomowionego ssaka z rodziny krętorogich, lecz małą, karpiokształtną rybę słodkowodną, prowadzącą wyjątkowo skryty tryb życia na dnie nielicznych polskich rzek, to tak.

opublikowano 13 sierpnia 2014r.

Koza złotawa (Sabanejewia aurata) ze względu na podobieństwo i zbliżone siedliska bywa często mylona ze zwykłą kozą (Cobitis taenia), od której różni się ubarwieniem i budową ciała. Na kozę złotawą można jednak natrafić w Polsce o wiele rzadziej niż na jej kuzynkę z tej samej rodziny ryb kózkowatych. Jest to trudne nie tylko ze względu na jej niewielkie rozmiary (długość największych osobników nie przekracza 100 mm), ale i sposób bytowania. Koza złotawa zajmuje siedliska bardziej odsunięte od brzegu, a zaniepokojona kryje się w piaszczystym lub mulistym dnie, bądź też między kamykami.

Ta niewielka ryba jest niezwykle interesującym i bardzo rzadkim gatunkiem polskiej ichtiofauny. Koza złotawa przeniknęła na obszar atlantycko-bałtycki z rejonu ponto-kaspijskiego (czyli z Iranu i okolic) prawdopodobnie pod koniec ostatniego zlodowacenia. Jednakże pierwsze doniesienia o jej występowaniu w zlewisku Morza Bałtyckiego (w dopływach Wisły) pochodzą dopiero z lat 60. XX wieku, choć gatunek ten rozpoznano i opisano już w połowie XIX wieku.

Tereny Polski to północno-zachodnia granica występowania tego gatunku, co w sposób szczególny naraża go na wyginięcie. Ewentualne zastąpienie wymarłej populacji osobnikami pochodzącymi z innego miejsca byłoby bardzo utrudnione. Mimo iż na poszczególnych stanowiskach znajduje się zaledwie po kilkadziesiąt osobników, perspektywy zachowania gatunku i dalszego rozwoju jego populacji eksperci oceniają jednak raczej optymistycznie. Oczywiście pod warunkiem utrzymania jego naturalnych siedlisk, czyli czystych odcinków rzek o piaszczysto-żwirowym dnie.

Programem Natura 2000 objęto do tej pory sporo obszarów przyjaznych kozie złotawej –  zalicza się np. Dolina Swędrni (PLH300034), Ostoja Nadbużańska (PLH140011) czy Dolina Baryczy (PLH020041). Spośród stanowisk tego gatunku badanych w latach 2009-2010 przez GIOŚ na pięciu obszarach Natura 2000, stan populacji tylko na jednym z nich (w Dolinie Dolnej Pilicy, PLH140016) oceniono jako zły (U2). Wiele wskazuje zatem na to, że program Natura 2000 pozwoli kozie złotawej na trwałe zadomowić się w polskich rzekach.

 

Źródła: