Murawy kserotermiczne to półnaturalne, nieleśne zbiorowiska roślinne. Zajmują one siedliska o szczególnych warunkach mikroklimatycznych: okresowo wysokich temperaturach gleby i powietrza, dużym nasłonecznieniu i małej wilgotności. Najczęściej są to suche, słoneczne zbocza wzgórz. Dolin rzecznych, wąwozów, przeważnie o ekspozycji południowej i zachodniej.
Niezbędnym czynnikiem warunkującym istnienie muraw kserotermicznych jest podłoże o odczynie zasadowym lub obojętnym, zasobne w węglan wapnia. Oprócz gleby i klimatu lokalnego kluczowy wpływ na powstanie muraw mają czynniki ograniczające sukcesję w kierunku zbiorowisk krzewiastych i leśnych. Mogą być one naturalne jak np. pożary oraz pochodzenia antropogenicznego jak np. wypas.
Murawy kserotermiczne są ostojami dla gatunków, których głównymi ośrodkami występowania są Azja Zachodnia, Nizina Węgierska i basen Morza Śródziemnego.
Szacuje się, że ok 0,05 % łącznej powierzchni obszarów Natura 2000 w Polsce stanowią murawy kserotermiczne. Obszary o największym procencie powierzchni zajętej przez takie murawy znajdują się głównie na południu Polski. Przeważnie zajmują one niewielkie powierzchnie, ale takie rozproszone fragmenty stepów charakteryzują się unikatowym i bogatym składem florystycznym.
Głównym powodem zanikania gatunków kserotermicznych jest zmniejszanie się powierzchni dogodnych dla nich siedlisk. W przeszłości strome i kamieniste zbocza były użytkowane jako pastwiska, a wypas hamował naturalne procesy sukcesji sprzyjając rozwojowi światłolubnych gatunków. Obecnie na skutek zaprzestania użytkowania murawy zarastają drzewami i krzewami, co powoduje zmniejszanie nasłonecznienia i wzrost wilgotności podłoża. Dodatkowo gromadzący się wojłok zwiększa żyzność podłoża i uniemożliwia kiełkowanie wielu gatunków roślin murawowych. Powierzchnie muraw kurczą się również na skutek zajmowania pod uprawę, zabudowę, zaśmiecanie oraz zalesianie. Wiele muraw zostało zniszczonych w latach 70 XX wieku w wyniku zalesiania nieużytków. W miejscach przyrodniczo cennych niezbędna jest interwencja człowieka w celu zachowania warunków sprzyjających rozwojowi gatunków kserotermicznych. Dlatego też w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce powstało wiele projektów, mających na celu ochronę tych siedlisk. Jednym z najdłużej realizowanych jest przywracanie użytkowania muraw w Owczarach przez Klub Przyrodników. Projekt jest realizowany od 1995 roku i obejmuje ekstensywny wypas owiec, koni, kóz na obszarze ok 30 ha muraw i ciepłolubnych łąk. W trakcie projektu udało się powstrzymać ekspansję drzew, krzewów i inwazyjnej roślinności.
Podobne działania w kilku rezerwatach nad Dolną Wisłą prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych Chełmońskiego i Nadwiślańskiego, gdzie w rezerwacie Zbocza Płutowskie od 7 lat próbuje się przywrócić wypas.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego rozpoczął projekt ochrony muraw Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, gdzie wykonano wycinkę roślinności inwazyjnej i przy współpracy z rolnikami rozpoczęto wypas owiec rasy olkuskiej i wrzosówek.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie również prowadzi działania związane z ochrona muraw kserotermicznych, m.in. na obszarach Natura 2000 Wały i Kalina Lisiniec.
Opisane wyżej przykłady ilustrują podejmowane działania i pokazują tylko co możemy zrobić by zachować te cenne i bardzo zagrożone cenne siedliska Europy. Ich nietypowe warunki siedliskowe, skomplikowana struktura oraz historia powstania i utrzymania sprawiają, że ich ochrona nie jest łatwym zadaniem. Murawy kserotermiczne wymagają skomplikowanych, kosztownych oraz praco i czasochłonnych metod. Mimo to, wiele instytucji i organizacji w Polsce podjęło takie działań.
Opracowano na podstawie:
A.Barańska, Podręcznik najlepszych praktyk ochrony kseroterm, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Warszawa 2014
A. Cwener, B. Sudnik-Wójcikowska, Flora Polski. Rośliny kserotermiczne, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2012