tytul: Natura 2000 jako markatytul: Komunikacja społeczna w ramach programu Natura 2000tytul: Spory wokół małych elektrowni wodnych na obszarach Natura 2000tytul: Manipulacje przy tworzeniu raportów środowiskowych – przykład Kowartytul: Problemy ze spójnością sieci Natura 2000 na przykładzie ochrony wilka szaregotytul: Polsko-słowacka współpraca przy restytucji niepylaka apollotytul: Przyczyny przestrzegania i nieprzestrzegania porozumień międzynarodowych z zakresu ochrony środowiskatytul: Organy ochrony środowiska

Europejska Nagroda NATURA 2000

Jednym z najnowszych narzędzi służących promocji sieci Natura 2000 jest specjalna nagroda ustanowiona w 2013 roku przez Komisję Europejską. W 2014 roku wręczono ją po raz pierwszy.

opublikowano 19 sierpnia 2014r.

Europejska Nagroda Natura 2000 (European Natura 2000 Award) przyznawana jest w pięciu odrębnych kategoriach za najlepsze praktyki w sferze zarządzania obszarami sieci (ochrona przyrody, korzyści społeczno-gospodarcze, godzenie wizji i interesów oraz współpraca sieciowa i transgraniczna). Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się organy administracji publicznej, organizacje pozarządowe, firmy, ośrodki edukacyjne i osoby prywatne, których działalność związana z jest programem Natura 2000.

Laureaci wybierani są z grona 22 finalistów przez pięcioosobowe jury. Każdy ze zwycięzców otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 2000 euro. W 2015 roku, w ramach drugiej edycji konkursu, po raz pierwszy przyznana zostanie także Nagroda Obywateli UE – jej laureat zostanie wyłoniony w drodze głosowania przez mieszkańców wszystkich państw członkowskich za pośrednictwem Internetu.

Do inauguracyjnej edycji konkursu zgłoszono łącznie 163 projekty. Wśród finalistów zabrakło projektu z Polski, choć nagrody w aż trzech z pięciu kategorii trafiły do nowych krajów członkowskich (Bułgarii, Czech i Rumunii).

W dziedzinie ochrony przyrody zwyciężyło Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które wyróżniono za skuteczny program ochrony orłów cesarskich (Aquilla heliaca) w masywie Sakar. Od momentu wdrożenia programu – w ramach którego wykonano izolację 59 kilometrów przewodów elektrycznych – liczba par lęgowych tego gatunku wzrosła o 25%.

W dziedzinie korzyści społeczno-gospodarczych nagrodę przyznano rumuńskiej fundacji ADEPT, która wspiera rolnictwo ekstensywne na obszarze Sighișoara-Târnava Mare, chroniąc przy tym cenne siedliska. Projekt zapewnia stabilne i przyjazne środowisku źródło dochodu dla 2,3 tysięcy rodzin objętych tą inicjatywą.

Nagrodę w dziedzinie komunikacji zyskała Czeska Agencja Ochrony Przyrody (organ administracji publicznej) za promocję ochrony suchych łąk w okolicach miasta Louny.

W dziedzinie godzenia interesów i perspektyw doceniono belgijski projekt umożliwiający właścicielom gruntów, organizacjom ekologicznym i lokalnym władzom wspólne zarządzanie obszarem specjalnej ochrony Vijvergebied van Midden Limburg we Flandrii.

Za najlepsze osiągnięcia w zakresie współpracy sieciowej i transgranicznej nagrodzono natomiast hiszpańskie organizacje Fundación Fernando González Bernáldez i Europarc Spain, które stworzyły warunki współpracy dla ponad 20 różnych organów administracji publicznej zajmujących się obszarami sieci Natura 2000.

 

Źródło: