tytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – bóbr europejskitytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – kumak nizinny i górskitytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – koza złotawatytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – wodniczkatytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – puchacz zwyczajnytytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – tchórz stepowy i suseł perełkowanytytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – chomik europejskitytul: Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 – wilk szary

Gatunki chronione na obszarach Natura 2000 Dolnego Śląska – jelonek rogacz

Ze względu na niezwykłe kształty i rozmiary chrząszcze pojawiały się często na herbach szlacheckich i stanowiły inspirację dla artystów. W 1997 roku wizerunek jelonka rogacza – jednego z największych chrząszczy zamieszkujących nasz kraj – trafił na srebrną monetę kolekcjonerską wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski.

opublikowano 13 sierpnia 2014r.

Długość ciała samca jelonka rogacza (Lucanus cervus) osiąga nawet 8 cm. Ze względu na spore rozmiary oraz imponujące żuwaczki, przypominające kształtem poroże jelenia, trudno pomylić ten gatunek z jakimkolwiek innym krajowym chrząszczem. Żuwaczki służą samcom m.in. do nadgryzania gałęzi i przytrzymywania samic podczas kopulacji. Samice tego gatunku są dużo mniejsze i posiadają jedynie krótkie żuwaczki służące do pobierania pokarmu.

Jelonek rogacz jest gatunkiem ciepłolubnym. Występuje na terenach nizinnych, nie przekraczając granicy 600 m n.p.m. Zamieszkuje drzewostany naturalne (najczęściej grądy i łęgi) oraz gospodarcze, a także stare parki i sady. Warunkiem jego występowania jest obecność martwych lub obumierających drzew lub ich fragmentów (pniaki lub leżące konary), które odgrywają kluczową rolę w cyklu życiowym gatunku.

Chrząszcze przechodzą przeobrażenie zupełne: od larwy, przez poczwarkę do owada dorosłego. Samice składają jaja w próchniejącym drewnie, na którym żerują larwy wylęgające się po 5-6 tygodniach. W czasie kilkuletniego rozwoju larwa jelonka konsumuje nawet 20 razy więcej próchna, niż wynosi jej masa przed przepoczwarzeniem. W ostatnim roku żerowania larwa buduje komorę poczwarkową (tzw. kokolit) z wiórków drzewnych, które rozmieszcza na ściankach komory. W stadium larwalnym najczęstszą rośliną żywicielską jest dąb. Dorosłe chrząszcze odżywiają się natomiast sokiem z różnych drzew i krzewów liściastych, nadgryzając cienkie gałązki lub zlizując sok wyciekający z powstałych wcześniej zranień.

Na terenie Europy gatunek ten niewątpliwie znajduje się w regresie, o czym świadczy brak współczesnych potwierdzeń jego występowania na wielu historycznych stanowiskach. Przyczyną zanikania gatunku jest kurczenie się dogodnych siedlisk oraz niska rozrodczość i długi cykl rozwojowy. Ponadto efektowny wygląd jelonka sprawia, że bywa on często obiektem zainteresowań komercyjnie nastawionych kolekcjonerów.

W Polsce jelonek rogacz objęty jest ochroną gatunkową od 1952 roku. Znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych oraz w Czerwonej Księdze Zwierząt. Chroni go Konwencja Berneńska oraz Dyrektywa Siedliskowa Unii Europejskiej, która nakłada na Polskę obowiązek tworzenia obszarów ochronnych. Wiele obszarów utworzonych w ramach sieci Natura 2000 posiada dogodne warunki dla rozwoju jelonka rogacza, jak np. Łysogóry w województwie świętokrzyskim (PLH260002), Dąbrowy Janikowskie (PLH020089) w województwie dolnośląskim czy Ostoja Nadbużańska (PLH140011) w województwie mazowieckim. Spośród jedenastu stanowisk tego gatunku monitorowanych przez GIOS w latach 2010-2011, dziewięć znajdowało w obrębie obszarów siedliskowych sieci. Uznano, iż stwarzają one największe szanse dla zachowania środowisk rozwoju jelonka rogacza obecnie, a także ochrony jego populacji w przyszłości.

 

Źródła: