tytul: zaproszenie na konferencję - Wrocławtytul: Konferencja podsumowująca projekt - Wrocław 12.09.2014tytul: Zaproszenie na szkolenie: Jak zwiększać dostęp do informacji o środowiskutytul: Strażnicy Natury szkolili się w Krakowietytul: Starżnicy Natury szkolili się w Łodzitytul: Zaproszenie na szkolenie: Jak zwiekszać dostęp do informacji o środowiskutytul: Zaproszenie na szkolenie: Jak zwiększać dostęp do informacji o środowiskutytul: Zaproszenie na szkolenie: Jak zwiększać dostęp do informacji o środowisku

Strażnicy Natury szkolili się we Wrocławiu

 

W dniach 21 – 23 października 2013r. odbył się we Wrocławiu pierwszy z cyklu kursów  szkoleniowych „Strażnicy Natury – jak zwiększyć dostęp do informacji o środowisku”.

opublikowano 29 listopada 2013r.

 

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników m.in. z podstawami prawnymi aktywności obywatelskiej w temacie ochrony przyrody, możliwościami monitorowania administracji publicznej, metodami aktywizacji obywatelskiej oraz prowadzenia interwencji. Zajęcia prowadzone były przez Irenę Krukowską z Fundacji Zielona Akcja z Legnicy, Mec. Magdalenę Bar z kancelarii Jendrośka Jerzmański Bar i Wspólnicy, Krzysztofa Smolnickiego i Sabinę Lubaczewską z FER.

W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy m.in. wymienili swoje doświadczenia dotyczące interwencji dot. środowiska naturalnego, zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z partycypacją, polityką publiczną oraz prawem do informacji publicznej. Podczas pracy w grupach strażnicy zastanawiali się nad przyczynami niskiego poziomu partycypacji społecznej oraz poziomu udostępniania informacji publicznej, oceniali także dostępność do informacji przez BIP na przykładach stron internetowych różnych instytucji przy wykorzystaniu określonych kryteriów.

W kolejnych dniach omawiane były kwestie formalne związane z udostępnianiem informacji o środowisku i udziałem społecznym w postępowaniach administracyjnych. Przy wykorzystaniu różnych ćwiczeń i przykładów, wspólnie zastanawialiśmy się nad wyborem metod skutecznych w walce o sprawy istotne dla mieszkańców oraz omawialiśmy strategie aktywizowania społeczności lokalnych. Zaplanowaliśmy też optymalny i skuteczny proces konsultowania i informowania mieszkańców i przećwiczyliśmy z sukcesem zasady  prowadzenia debaty dotyczące m.in. właściwego formułowania i wymiany argumentów.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, władz lokalnych, a także biznesu. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział oraz pozytywną ocenę szkolenia.

Informacje o kolejnych szkoleniach znajdą Państwo na stronie www.dip.natura2000.pl

 
ico
ico restauracje ico bieżacy artykuł
ico łowiska ico imprezy wrześniowe
ico gosp. rybackie ico imprezy pażdziernikowe